כיצד החוק מסייע באכיפה כנגד תופעת השיימינג

כיצד החוק מסייע באכיפה כנגד תופעת השיימינג

התקשורת שיש לנו היום מאפשרת תופעות שונות שלא היו כלל וכלל קימות בעבר. אחת התופעות הבעייתיות ביותר היא תופעת שיימינג. באמצעות הרשתות החברתיות, על ידי רשת האינטרנט ובאמצעות כל הכלים הקיימים היום אנחנו מוצאים יותר ויותר אנשים המוצאים את עצמם מתמודדים עם בעיית לשון הרע. כלומר הם מוצאים את עצמם מושמצים, הם סובלים מתופעה של ביוש ברבים כאשר כל מי שרק מוצא את עצמו נפגע או לחילופין או רוצה להכפיש אדם מסוים רק על מנת להגדיל ולרומם את מעמדו, יכול בהינף מקלדת לעשות זאת ובקלות רבה.

התוצאה היא שכאשר אנשים מחפשים מידע על אותו אדם או אפילו רק רוצים לקבל ממנו שדירות כלשהו הם מגלים כי מדובר באדם מושמץ. ברור כי זה פוגע בהחלט בתדמית של האדם המושמץ אשר מוצא את עצמו מבוייש גם מפני אנשים שעד כה האמינו בו והכירו בו.

החוק נגד תופעת השיימינג

למעשה ישנה בעייתיות רבה בכל מה שקשור למלחמה בתופעה זו של לשון הרע ושיימינג. היות ובמדינה שלנו הדוגלת בזכות ובעיקרון של חופש הביטוי הרי שאמורה להינתן הזכות לכל אחד להביע את דעתו ברבים. מצד שני ישנה חשיבות רבה לכך כי אדם הגון לא יהיה מושמץ לחינם. כאן חשוב לדעת כיח בכל מה שקשור לנושא של חוק לשון הרע, אמורים להיות שני דברים עיקריים אשר אלו יהפכו את העבירה של לשון הרע לעבירה של ממש.

לפני הכול אמורים הדברים המוגדרים כדברי לשון הרע להיות מפורסמים בפני רבים. כלומר, אם הדברים אינם מפורסמים ברבים אלא שהם נאמרו בין שני אנשים, הרי שאי אפשר יהיה להגדיר אותם כדברי לשון הרע.

בנוסף לכך, אמורה להיות כאן כוונה ורצון להשמיץ. אם אדם סיפר עובדה כלשהי לפי תומו הרי שלא תמיד ייחשב הדבר ללשון הרע.

נעזרים בעורך דין

אז נכון שעבירת לשון הרע אמורה להיות כזו שעונה על ההגדרות על פי חוק. אך לכל כלל יש גם יוצא מן הכלל וגם את זה צריך לדעת. עורך דין מקצועי בתחום תביעת הוצאת דיבה ידע לכוון את הנפגע ולייצג אותו בצורה הולמת והוגנת.

כתוב/כתבי תגובה